WALLSTחיפוש מתקדם (עברית/אנגלית) ל-6,000 מניות ותעודות סל בוול סטריט
 
תפרון תצליח להיחלץ מהמשבר כמו טאואר?
שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מסתכל על אירועי היום בניו-יורק
מאת: שלמה גרינברג      09:25  |  07.12.09
ביום ו' האחרון, ב- 8.30 בבוקר של ניו יורק, פורסמו נתוני התעסוקה של נובמבר 2009. האבטלה ירדה מ- 10.2 ל- 10 אחוזים ומספר המפוטרים היה עשירית ממה שחזו המומחים. הייתה זו הפתעה גדולה לטובה ועד לפתיחה, בשעה תשע וחצי בבוקר, רואיינו 7250 כלכלנים, 8000 פרשנים ועוד 10,000 מנהלי תיקים וברוקרים, 535 חברי בית הנבחרים, הנשיא אובמה והצוות שלו וכמובן כל מי שיש לו מה לומר בנידון ברחבי העולם. התוצאה, ב- 10.3 חצה הדאו את ה- 10,549 נקודות, עלייה של 1.8% והנאסד"ק הוסיף לעצמו 2.1% ובמחזורי ענק.


אז מי טוען שהתקשורת אינה משפיעה? מזל שד"ר ברננקי כזה Cool, מישהו אחר היה ממהר ועוד ביום ו' מעלה את הריבית בארה"ב ל- 3% כדי למנוע את גל האינפלציה שאו-טו-טו עומד לפרוץ בשל הצמיחה החדה בכלכלה שהנתון הבודד הזה הבטיח, אליבא המתראיינים הרבים. מזל שהשפעת התקשורת כ"כ קצרה, למניות זה לקח שעה וחצי להירגע ולדולר זה ייקח עוד יום וחצי. בסה"כ למדנו מהנתונים הללו שני דברים, האחד שהם תומכים במגמת היציאה מהמשבר והשני שהמומחים ממשיכים לטעות בגדול.

כל האינדיקאטורים מעידים על כך שמאז תחילת השנה יוצאת הכלכלה האמריקאית מהמשבר והתעסוקה הוא תמיד אחד האינדיקאטורים האחרונים לאותת זאת. הפעילות בתחום השבבים, להבדיל, היא "אינדיקאטור מוביל", מהראשונים לאותת על יציאה מהמשבר (וגם מהראשונים לאותת על כניסה למשבר). אינדיקאטור זה התחיל לאותת כבר בתחילת השנה ואנחנו בנינו עליו עוד אז. אנחנו מפנים אתכם לכתבה שעשינו בתחילת השנה על השינויים החיוביים בתעשיית השבבים שבה דברנו על מארוול (סימול: MRVL) ועל איזיצ'יפ (סימול: EZCH). מארוול, אגב, הוציאה את דוחות הרבעון השלישי של 2009 השבוע ואלו מהווים איתות של ממש ליציאה מההאטה.

בכל מקרה, ארה"ב יוצאת מהמשבר אך ורק בשל התושייה של הבנק הפדראלי ומדיניות האוצר בתקופת התפר בין בוש ואובמה. אלמלא ההזרמות המאסיביות והפגנת השרירים של הממשל היה משבר שנות ה- 30 חוזר ובעוצמה גדולה בהרבה. השאלה שנותרה כעת היא איך ינהלו האמריקאים, בין נזילות חסרת תקדים וגירעונות ענק, לבין החשש מאינפלציה, את המשך מהלך היציאה מהמשבר. אבל אנחנו אופטימיים כפי שהיינו בעיצומו של משבר, אם מישהו יכול להוציא את העולם מהמשבר זה רק האמריקאים שהכניסו אותו לשם. מדוע? כי רק האמריקאים יכולים, רגע לאחר שמוטטו את המערכת, לבנות אותה מחדש בדיוק באותה התלהבות בה מוטטו אותה. זה הפירוש של החלום האמריקאי.

הנפילה של תפרון (סימול: TFR) - אוי לבושה ואוי לכלימה: אנחנו מאוד מקווים שתפרון תצליח להיחלץ מהמשבר כי כמו בחברת טאואר (סימול: TSEM) זה בעיקר משבר ניהולי ועם גיבוי נכון של הבעלים והבנקים, כמו שעשו בטאואר ואם יימצא המנהל המתאים, כמו בטאואר, אפשר לעשות זאת. בדבר אחד אין לנו ספק, לטעון שתפרון נפלה "בגלל המצב בביזנס" זה בול-שיט כי תפרון היא חברת-נישה בתעשיית ענק. המוצרים של תפרון לא מיועדים לשוק של עזה או חרטום, הם מיועדים לפריז ומנהטן ואם החברה הזו תיסגר היא תיסגר בגלל שההנהלה לא יודעת איך לנצל את הידע, המוניטין והקשרים של החברה בעולם האופנה ומובילה אותה כחברת "שמעטאס" רגילה. בדיוק כפי שהנהלת טאואר, לפני ראסל אלנואנגר, חשבה שהיא חברת מוליכים רגילה שצריכה להתחרות בטאיוואן סמי קונדוקטורים (סימול: TSM).

תפרון העבירה את תעשיית הלבוש התחתון של הנשים למאה ה- 21. למעשה תפרון הייתה עמוד האש שלפני עולם "השמעטאס" כפי שהתחום מכונה במרכז הטקסטיל האמריקאי בשדרה השביעית של ניו יורק, לעידן הטכנולוגי, הכל מעשה ידיו של היהודי האורתודוקסי, איזי רבינוביץ שייסד את החברה. הדור הצעיר אינו מודע אולי משקידמת-דנן ועד תחילת הגלובליזציה, היכן שהוא בשנות ה- 80 של המאה שעברה, כאשר תעשיית הטקסטיל האמריקאית, בגלל העלויות וה- IT, עברה למזרח אסיה ולמזרח אירופה, שלטו היהודים בתעשייה הזו שלטון מוחלט. ההכנסות של עיריית ניו יורק בתחילת המאה העשרים הגיעו משני מקורות, טקסטיל וול סטריט. ערב משבר שנות ה- 30 הייתה ניו יורק מרכז הייצור העולמי של הטקסטיל וההלבשה.

איזי רבינוביץ, בוגר ישיבה, המציא את מה שקרוי seamless Undergarment (לבוש תחתון ללא תפרים). היה לנו הכבוד לבקר במחסני וחנות החברה בשדרה השביעית בניו יורק, בנקאית ההשקעות החרדית, אסתר ורדיגר ז"ל, גררה אותנו לשם "כדי שתראה", כפי שאמרה הגברת, "חברת הי טק שזיהתה דרך טכנולוגית לתת לנו הנשים ללכת עם ולהרגיש בלי".

בשנת 2000 עשה המגזין פורצ'ון כתבה גדולה על רבינוביץ' תחת הכותרת, "היזם הזה משנה את תעשיית ההלבשה התחתונה". הכתבה נכתבה ע"י לא פחות מבריטני מאקלין, סגנית העורך וכתבת האופנה המובילה בארה"ב ששמעה על החברה המלצות עד להודעה חדשה. היא כתבה על תפרון באותו הלהט שהיום מדברים על חברות כמו פרוטאליקס (סימול: PLX). רק שתפרון, בעת שהכתבה נכתבה, הייתה הרבה יותר מחלום. החברה כבר מכרה אז בכ- 200 מיליון דולר, כפול מאשר בשנה הקודמת ודיברו אז על "פוטנציאל בשמיים" ובמיוחד לאור העובדה שכל חברות לבני הנשים המובילות, מויקטוריה סיקרט דרך שרה-לי, קאלווין קליין, דונה-קארן ורשתות כמו טארגט מיהרו לחתום חוזים ארוכי טווח עם רבינוביץ'. מאקלין התמקדה בסיפורה אז על "ההמצאה החדשה של איזי רבינוביץ', חזיית ה- seamless המהפכנית, שתתאים לכל המידות ותישא בגאון אפילו מידה D".

TFR כבר הייתה ציבורית אז היא הונפקה בבורסה של ניו יורק בספטמבר 1997 וע"י בתי ההשקעה של קרדיט סוויס - פירסט בוסטון וסולומון, כבוד ששום חברה ישראלית לא קיבלה כמותו מאז הנפקת טבע (סימול: TEVA) עשר שנים בדיוק קודם לכן. החברה גייסה 57 מיליון דולר והבעלים מכרו בעוד 33 מיליון, לפי 17 דולר למניה.

בתחילת 2005, לאחר שקבוצה בשם מורפט, בראשות קרן פימ"י (עם מבטח-שמיר ומגדל), רכשה את השליטה בחברה, עזב רבינוביץ' את החברה. אנחנו האמנו אז שהמהלך היה מצוין לחברה. ב- 2005 תפרון כבר הייתה מותג בתחום וחשבנו שהגיע הזמן שהנהלה מקצועית תחליף את ההנהלה היזמית. גם המעבר של המפעלים מארה"ב למשגב-עם היה מהלך עסקי חכם והמנכ"ל החדש, יוס שירן, נראה כמנכ"ל האידיאלי להוביל הלאה וכתבנו זאת. ואכן, שנת 2005 הייתה שנה מצוינת, 171.3 מיליון דולרים במכירות ו- 3.3 מיליון רווח נטו ו- 2006, עם 188.1 מיליון מכירות ו- 18.3 מיליון נטו הייתה אפילו טובה יותר.

שתי החברות המובילות בעולם, ויקטוריה סיקרט בהלבשה תחתונה לנשים ונייק בלבוש ספורט, היו הלקוחות הגדולים שביחד רכשו 67.4% מהמוצרים של תפרון. יתר הקליינטים היו, כאמור, כל אותן חברות ענק שהזכרנו ועוד כמה שנוספו, בננה רפובליק, גאפ, ג'י סי פני ועוד. ב-2005 נרשמה החברה למסחר גם בת"א. חשוב לציין שבדיווח על 2006 כבר ראתה ההנהלה בברור את מכלול הבעיות המתפתחות בתחום ושמולן היא ניצבה, מהתחרות העזה במזרח אסיה ועד לאפשרות של אבוד היתרונות הטכנולוגיים. החברה הקדישה פרק שלם ליתרון הטכנולוגי שלה שעליו בנתה את העתיד. הנהלה של חברה שיש לה קליינטורה שכזו חייבת להבין שחצי העולם יחפש דרכים לתפוס את מקומה ולדעתנו זה בדיוק מה שגרם לנפילה. לנו נראה שעקב ההצלחה, הבאמת מרשימה של החברה, ההנהלה נרדמה בשמירה.

החל מ- 2007 החלה התדרדרות בדיוק מהסיבות שצפו ונוספה לכך גם התחזקות השקל שהעלתה ההוצאות. כרגיל, במצבי התדרדרות, החלו גם היחסים בתוך החברה, בהנהלה, להתערער. ב- 2008 הוחלפו המנכ"ל ומנהל הכספים. עדי ליבנה, המנכ"ל החדש, הבין טוב בפני מה הוא עומד. בהודעה על תוצאות הרבעון הראשון של 2009 הוא ראה המשך ההפסדים בעיקר, לטענתו, בשל המצב הכלכלי הגלובאלי. בקיץ פרש אחד הדירקטורים, מיכאל קורמן, לאחר שהטיח בהנהלה האשמות על הסתרת מידע. הוקמה ועדת בדיקה שמסקנותיה יצאו באמצע ספטמבר. המסקנות לא גיבו אומנם את הדירקטור שעזב אבל מקריאת המסקנות נראה שמועצת המנהלים "התיישבה להנהלה על הראש". חודש לאחר מכן, באמצע נובמבר, שנה וחודשיים לאחר שנכנס לתפקיד, הודיע מר ליבנה על פרישה ומאז מחפשת החברה מחליף.

דוחות הרבעון השלישי של 2009, שפורסמו שבועיים לאחר הודעת הפרישה, מצביעים על מצב שנכון להגדירו כ"התראה שלפני אסון" לחברה שנמצאת במצבה של תפרון. המכירות ירדו ביותר מ- 45% וההפסד גדל ב- 45%. החברה נמצאת בקצב של הפסד של 45 סנט על כל דולר מכירה ומה שיותר מדאיג הוא שמגמת ההתדרדרות רק מחריפה. בסוף ספטמבר נשארו לחברה 3.6 דולר במזומן וזאת מול הפסד שגדל, חובות קצרים לבנקים של 8.4 מיליון דולר וחובות ארוכים יותר של כ-12.4 מיליון. החברה אפילו לא טרחה לפרסם, ביחד עם נתוני הרבעון, איזושהי הערכת הנהלה לגבי המצב. נכון לתחילת דצמבר, סיכמה החברה עם הבנקים, שאיימו בעתירת קווי האשראי, שתציג בפניהם, עד סוף השנה, תוכנית עסקית חדשה לגבי 2010. בינתיים ימשיכו לעבוד אבל אם הבנקים לא יקבלו את הכתוב בתוכנית העסקית "זה יסכן את המשך קיומה של החברה", כדברי ההודעה. גם העובדים ראו את ההודעה הזו וכמובן נבהלו.

בין אם הבנקים יקבלו את המסמך או ידחו אותו דבר אחד ברור, אינך יכול להמשיך ולנהל מפעל במצבה של תפרון באווירה של חוסר ודאות מוחלטת. מאידך, מי שיגיד לנו שאין אפשרות לשקם את תפרון פשוט אינו מבין ולבטח אין אנו צריכים לספר זאת לישי דווידי. חברה עם קליינטורה כזו ועם שם כשלה כאמור צריכה כרגע 3 דברים: מנהל טוב, הזרמה מידית של כסף (גם של הבעלים כמובן) ומישהו כמו איזי רבינוביץ שיחזיר את היזמות שכרגע חשובה. יהיה זה פשע ממש לסגור את החברה!!!.

*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

לתגובות על הכתבה - לחץ כאן 

הוסף תגובה

שלח לחבר

הדפס
 
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 19 תגובות
1.מאת
ניחוש שלי-
09:37   |   07.12
2.מאת עופרה
ועל זה נאמר בכתובים:
09:56   |   07.12
3.מאת דויד
שלמה - מה הקשר בין טאואר לתפרון?
11:00   |   07.12
4.מאת נילי
מנסיוני המר בתעשיה, תמיד השכיר הרגיל
12:44   |   07.12
5.מאת מאיר מ
אתה המלצת על בלופניקס...תראה איך צנחה...אז תפרון?? [לת]
12:44   |   07.12
6.מאת נילי
לדוד מ-3 : הקשר הוא בעיית ניהול. [לת]
13:08   |   07.12
7.מאת שלמה גרינברג
תפרון, לעופרה
18:15   |   07.12
8.מאת חמש שעות מפאריס
תפרון ןטאואר
21:03   |   07.12
9.מאת השד יודע
תפרון אין מי שיכניס יד לכיס, קריסה? סביר שכן
21:14   |   07.12
10.מאת אריה
ראדא
21:16   |   07.12
11.מאת עופרה
שלמה. תודה לך על ההתייחסות
21:54   |   07.12
12.מאת לוני
מה לעשות? שלמה
22:57   |   07.12
13.מאת השד יודע
לשלמה, מייסד יוטיוב על ה WIFI . ומטאלינק.
01:41   |   08.12
14.מאת השד יודע
המשך בתחום הWIFI ומטאלינק עולה על הגל.
01:54   |   08.12
15.מאת משקיע
ל-5, בלופניקס עוד תעשה את המהלך שלה
02:10   |   08.12
16.מאת עופרה
זה מרגיז אותי!!!!!!
18:26   |   08.12
17.מאת רונן
ניתוח מעניין של טאואר
00:59   |   09.12
18.מאת שלמה גרינברג
לעופרה
10:50   |   09.12
19.מאת השד יודע
לעופרה תתבונני היטב בתגובת שלמה
13:42   |   09.12
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 19 תגובות
מניות קשורות
סימול שער אחרון שינוי %
    MRVL $19.73 0.1%
    PLX $0.41 -10.65%
    TEVA $15.9 -2.63%
    TSEM $16.54 -1.31%
    TSM $39.92 -1.26%


המניות העולות היום
סימול שער שינוי %
    NK $1.67 גרף NK 32.54% עלייה
    CRIS $1.89 גרף CRIS 32.17% עלייה
    CPRX $5.24 גרף CPRX 30.35% עלייה
    AXSM $16.34 גרף AXSM 25.69% עלייה
    YRD $13.25 גרף YRD 15.72% עלייה
    PLG $2.17 גרף PLG 15.43% עלייה
    CHEK $3.25 גרף CHEK 13.64% עלייה
    CTXR $1.44 גרף CTXR 12.5% עלייה