WALLSTחיפוש מתקדם (עברית/אנגלית) ל-6,000 מניות ותעודות סל בוול סטריט
 
טכנולוגית מחשוב ענן: 'באזז' בעולם ה-IT, אז מה זה בעצם?
דני דניאל, מבית ההשקעות "תכלית", מסביר לנו על טכנולוגית מחשוב ענן ועל המרויחים והמפסידים ממנה
מאת: דני דניאל      19:14  |  21.01.10
פורסם לראשונה ב-15:00 21.01.2010


מחשוב ענן (תרגום מאנגלית ל- cloud computing) הוא אחת ממילות הבאזז המעניינות בעולם ה- IT כיום. ניתן לומר כי אין משתמש אינטרנט אשר לא צרך בדרך כלשהי שירותים בטכנולוגית מחשוב ענן. אז מהו למעשה מחשוב ענן?

המושג מתייחס לתפיסה חדישה ההולכת ורווחת בשימוש באינטרנט: במקום לקנות תוכנה ולהתקינה על המחשב המקומי (או הרשת המקומית), ניתן להשתמש במידע או בישום הנשמר בחוות שרתים מרוחקת, ולשלם (אם בכלל) רק עפ"י שימוש. ניתן להקביל את השימוש המעודכן באינטרנט עפ"י טכנולוגיה זו לשימוש ברשת החשמל, מבחינה זו שהמשתמש תמיד מחובר לרשת אך משלם על פי השימוש בחשמל.

היום עדיין שכיחה הדרך של רכישת רשיון לתוכנה והתקנתה במחשב האישי כמו ה"אופיס" המוכרת (הכוללת יישומים כמו וורד, אקסל וכו'). אולם לרוב היישומים הללו קיימים היום תחליפים ברשת עבור משתמשים עיסקיים ופרטיים.

ישומי הטכנולוגיה פונים בעיקר לסקטור העסקי, בתצורת פתרונות מיקור חוץ של חלק מהישומים ומהתשתיות המחשוב שהינם בשירות הארגון. כיום הטכנולוגיה מאפשרת למשל הקצאת סביבת עבודה ומסדי נתונים עם יכולת איחזור במהירויות גבוהות על גבי שרתים רבי עוצמה, הממוקמים מחוץ לגבולות הפיזיים של החברה. עם זאת, כל אחד מאיתנו בין אם משתמש בדוא"ל של יאהו, מאחסן תמונות בפיקסה של גוגל, שואב מידע מויקיפדיה או חבר ברשת חברתית דוגמת פייסבוק ? נהנה מיישומים שונים שהתאפשרו בטכנולוגית ה"ענן".

הטכנולוגיה תלויה כמובן בגישה יציבה ומהירה מאד בין המשתמש לאותם שרתים מרוחקים בהם שמור המידע, וכן קיימת סוגיית הסודיות והאבטחה של המידע הצבור בהם. אולם השימוש היעיל והגמיש יותר במשאבי האינטרנט באמצעות המחשוב ענן בא לידי ביטוי הן במונחי מחיר (תשלום עפ"י שימוש במקום תשלום מראש ברכישת תוכנה), והן מבחינת ניצול משאבים (הפחתת העומס על הזכרון במחשב האישי או הרשת המקומית). יתרונות אלו מסבירים מדוע יש הטוענים כי מחשוב הענן הופך לשלב הבא בעולם ה- IT.

כיצד משפיע המחשוב ענן על מוצרי טכנולוגיה שאנו צורכים היום?

טכנולוגית הענן ניזונה ממספר מגמות עולמיות: העליה במהירות הגלישה, העליה בזמינות הגישה לאינטרנט באופן אלחוטי והגישה לנפח אחסון בקיבולת כמעט אינסופית ברשת. מגמות אלו הובילו להעדפה גורפת של מחשבים ניידים על פני מחשבים שולחניים בשנה האחרונה. מנתוני חב' המחקר גרטנר ו- IDC שפורסמו לאחרונה עולה כי בשנת 2009 מכירת הניידים עלו על מכירת מחשבי השולחן, כאשר הסקטור הבולט הוא מחשבי הנטבוק, אלה אותם ניידים זולים וקלי משקל עם יכולת מחשוב לא חזקות במיוחד. התחזקות המגמה הזו בארץ ובעולם לא יכולה היתה להתרחש ללא נגישותה של טכנולוגית ה"ענן".

ואם כבר נטבוקים אז קשה שלא להזכיר את הטלפון הנייד החכם, הסמארטפון (כמו האייפון הגוגלפון ודומיהם), אשר מגוון היישומים בו מתחילים להזכיר את אלה של המחשב הנייד, עם ישומים רבים המותאמים לרשת האינטרנט הסלולרית, שוב בטכנולוגיית הענן. התחרות בקרב יצרניות הסמרטפונים מתמקדת ביצירת המיזוג המיטבי בין הטלפון הנייד למחשב הנייד.

אלו סקטורים עשויים להנות מהתפתחות המחשוב ענן, ואלו חברות יהנו פחות?

כל חברות בתחום ה- IT הגדולות פועלות בצורה זו או אחרת בתחום המחשוב ענן, אך נראה כי חברות כמו גוגל ואמזון למשל, בהן טכנולוגית מחשוב הענן צרובה בד.נ.א של החברה, נמצאות צעד אחד לפחות לפני מיקרוסופט ויאהו. לכן אין זה פלא כי מיזוג בין שתי האחרונות עלה בשנה האחרונה מס' פעמים על הפרק, מן הסתם מתוך כוונה להדביק חלק מהפער.

מבחינת יצרניות המחשבים הרי שחברות כמו HP, אייסר ולנובו, שהתמקדו ביתר שאת בסקטור הניידים הזולים (הנטבוקים), הגדילו ב- 2009 את חלקם במכירות כלל הניידים על חשבונה של DELL, אשר לא הורידה מחירי הניידים שלה. בארץ, בולטת לאחרונה בתחום זה גם כניסתם של ספקיות התשתית קוית וסלולרית למכירת ציוד הקצה, בעיקר לפטופים ונתבים אלחוטיים, עם חבילות גלישה מעובות רוחב פס. גם פלח מכירות הסמארטפון צפויות לעלות בקרב המכשירים הסלולרים הנמכרים, לעתים על חשבונן של ספקיות הסלולר (ראה מקרה האייפון בארץ).

HP ויצרניות חוות שרתי מחשבים אחרות כמו סאן מיקרוסיסטמס ו- IBM , עשויים להנות מהביקוש לכמות הזכרון העצומה הנדרשת עבור הטכנולוגיה. כמו-כן, התלות של מחשוב ענן בתעבורת אינטרנט מהירה, אמינה ובקיבולת גבוהה צפויה להגביר את הביקוש לפתרונות של חברות המתמחות בייעול הגלישה, ופתיחת "צווארי הבקבוק" ברשת. לכן חברות הפועלות בתחום ה- Wimax או בטכנולוגיות מקבילות, תהננה מביקוש לציוד ומערכות רישות אלחוטי בפס-רחב לתשתיות סלולאריות ולרשתות קבועות בקיבולת גבוהה. גם חברות הפועלות בתחום ה"אינפיניבנד", טכנולוגיה המתרכזת ביעול והעלאת קצבי תקשורת פנים וחוץ ארגונית (קצבים של 100GB לשניה ויותר) עשויות להנות מהתפתחות טכנולוגיית המחשוב ענן.

דני דניאל, מנהל השקעות בכיר בחברת "תכלית בית השקעות" העוסקת בניהול תיקי השקעות, ושותפה בחברת "תכלית תעודות סל"

* אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו- עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מהניירות המוזכרים לעיל

לתגובות על הכתבה - לחץ כאן 

הוסף תגובה

שלח לחבר

הדפס
 
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 7 תגובות
1.מאת רוני ב.
WIMAX
20:40   |   23.01
2.מאת האבא של טוביה החולב
חוזרים אחורה 30 שנה - Mainframe - על רשת האינטרנט
22:57   |   23.01
3.מאת חנן הגנן
ל-1
16:52   |   27.01
4.מאת ירון יצחק
אטרנט
16:53   |   27.01
5.מאת Atera
מחשוב ענן לעסקים קטנים ובינוניים
17:26   |   20.03
6.מאת יב
ATERA
22:56   |   14.04
7.מאת דור אוזן
מחשוב ענן
16:25   |   28.08
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 7 תגובות
מניות קשורות
סימול שער אחרון שינוי %
    IBM $132.28 -0.08%


המניות העולות היום
סימול שער שינוי %
    AVH $3.96 גרף AVH 28.57% עלייה
    IMUX $11.09 גרף IMUX 21.2% עלייה
    HIBB $23.96 גרף HIBB 20.89% עלייה
    PIRS $4.41 גרף PIRS 17.6% עלייה
    OPRA $10.83 גרף OPRA 15.21% עלייה
    CVCO $156.31 גרף CVCO 14.85% עלייה
    DZSI $13.07 גרף DZSI 14.85% עלייה
    APHA $7.35 גרף APHA 14.66% עלייה