WALLSTחיפוש מתקדם (עברית/אנגלית) ל-6,000 מניות ותעודות סל בוול סטריט
 
דעה/ איך להשקיע בבר רפאלי וגם 2 מילים על אפקט ינואר
מנכ"ל קבין בית השקעות בוחן את הפוטנציאל בהשקעה בחברת טרו רליג'ן האמריקנית
מאת: רן קבין      09:36  |  28.12.10
מגוון עצום של מניות, הוא לא היתרון היחידי שיש בבורסות האמריקאיות. חברות איכותיות קטנות ובינוניות בארה"ב רואות למעשה לנגד עיניהן פוטנציאל צמיחה כמעט בלתי מוגבל. הנהלה איכותית, שיודעת להקים ולנהל בצורה רווחית 50, 100 או 200 סניפים של מסעדות או חנויות מסוג מסויים - אין סיבה שלא תוכל להגדיל את המספר הזה בהדרגה למאות ואפילו אלפי סניפים.


חברת true religion appiral (סימול: TRLG) או בעברית טרו רליג'ן עוסקת במכירת מכנסי ג'ינס ופרטי לבוש נוספים תחת מותג הפרימיום True Religion. טרו רליג'ן מוכרת לחלקכם בין היתר בזכות הדוגמנית בר רפאלי, ששימשה בעבר כפרזנטורית של המותג והוחלפה בהמשך על ידי הדוגמנית הברזילאית ג'זל. כיום החברה מונה כ- 100 חנויות ופותחת מספר חנויות חדשות נוספות בארה"ב וברחבי העולם מידי רבעון. בזכות המיתוג הגבוה נמכרים מוצרי החברה במחירים גבוהים, כאשר זוג מכנסי ג'ינס, מגיע למאות דולרים. וורן באפט, קורא לזה חפיר.

אבל, הסיפור המעניין של החברה נמצא במספרים. מאז הקמתה בשנת 2002, היא נהנית מצמיחה מהירה ביותר במכירות תוך שמירה על רווחיות יוצאת דופן. בשנת 2003, מכרה החברה ב- 2.36 מליון דולר בלבד (ללא רווחים) ובשנת 2004 הגיעו המכירות כבר ל- 27.67 מליון דולר ולרווח נקי של 3.84 מליון דולר. מאז ועד 2009, בכל שנה המשיכו התוצאות רק להשתפר ולא הייתה אפילו שנה אחת של ירידה במכירות או ברווחים. בשנת 2009, הציגה החברה הכנסות של כ- 311 מליון דולר ורווח נקי של יותר מ- 47 מליון דולר. עם תוצאות כאלו, זה בוודאי לא מפתיע שמאז הנפקת החברה ועד היום, זינקו מניותיה באלפי אחוזים (וזאת מבלי למצוא אפילו TCF אחד של גז). טרו רליג'ן, היא ללא ספק מניית ערך קלאסית, שלכל הפחות שווה בדיקה מעמיקה .

אבל, לא הכל ורוד בטרו רליג'ן. מאז הזינוק האדיר במניה מכ-70 סנט לכ-23 דולר (בין 2004 ל- 2006), המניה סבלה מדשדוש מתמשך, עד שבאפריל השנה הצליחה סוף סוף לפרוץ ולהגיע למחיר שיא של יותר מ-33 דולר. אבל, אז הגיעו משבר החובות באירופה וחששות המיתון הכפול בארה"ב והחזירו את המניה שוב אל מתחת ל-20 דולר. גם תוצאות הרבעון האחרון ועדכון התחזיות לשנת 2010 כלפי מטה, אכזבו את המשקיעים ושנת 2010 צפויה להיות השנה הראשונה בתולדות החברה, שתציג ירידה ברווחים לעומת שנה קודמת (אם כי ההכנסות ימשיכו לגדול).

למרות הבעיות, התמונה הכוללת דווקא נראית אופטימית מאד. ראשית, הדשדוש במניה הגיע לאחר זינוק של אלפי אחוזים במחירה, שיצר תמחור יתר באותו הזמן. בהמשך, התוצאות דווקא הדביקו את הציפיות, אך אז הגיע משבר 2008, שפגע בשוק כולו. מחיר המניה משקף כיום מכפיל של 11 בלבד על הרווחים הצפויים בשנה הבאה ובקופת החברה מונח סכום מכובד בהחלט של כ- 127 מליון דולר. מניית החברה רחוקה ביותר מ-40% מהשיא שקבעה בשנה האחרונה.

גם החולשה בתוצאות, איננה נוראית. המכירות בחנויות החברה דווקא גדלות, בעוד שהחולשה נובעת בעיקר מן המכירות בבגדי הנשים אצל רשתות האופנה הגדולות. הנהלת החברה מבינה את הבעיה ומתכוונת להגדיל את השליטה על אופן הצגת ומכירת הפריטים שלה ברשתות האופנה. חלק מן החולשה נובע גם מהגבלה יזומה של מכירות לרשתות הזולות כאסטרטגיה לחיזוק המותג כפרימיום. דווקא החשיבה הזו, המתמקדת בטווח הארוך ובמיתוג, מעידה על הנהלה שחושבת קדימה.

התעלומה הגדולה - האם אפקט ינואר יחזור גם בשנת 2011?

בשנה שעברה, הערכתי שאפקט ינואר יגיע ויתבטא בעיקר במניות הקטנות, מצב שאכן התרחש בעוצמה רבה, כאשר מניות היתר פתחו את השנה בזינוק חד. השנה, קשה יותר להעריך אם אכן זה יהיה המצב. מצד אחד, מרבית התנאים הדרושים למהלך קיימים בדומה לשנה שעברה: אופק כללי חיובי למניות, תמחור סביר ואינטרס משותף של גופים גדולים להתחיל את השנה באווירה חיובית. מצד שני, דצמבר החזק בשילוב עם בזבוז התחמושת לקראת סוף השנה, יוצר מצב נוח יחסית למימוש רווחים. באופן כללי, נראה שיש סיכוי סביר מאד למהלך חיובי במניות הקטנות, בעיקר בתחילת ינואר, גם השנה, אך כדאי לשמור על פרופורציות. קרנות נאמנות ותעודות סל של מדדי היתר עשויות לספק פתרון נוח למי שמעוניין לקחת את הסיכון וליהנות מהסיכוי הזה. אנחנו בקבין בית השקעות מעדיפים בעיקר מניות ערך שנחשבות לקטנות ובינוניות דווקא בארה"ב, אשר גם במקרה הפחות חיובי הן בעלות פוטנציאל לטווח הארוך ומצד שני יכולות ליהנות גם במקרה של אפקט ינואר.

לסיכום: מניית TRLG, היא בעלת כל המרכיבים של מניית ערך קלאסית. עסק פשוט וקל להבנה, מותג חזק, שנים רבות של צמיחה עקבית בהכנסות וברווחים, תמחור נוח, הנהלה איכותית ופוטנציאל עסקי גדול. להערכתי, החולשה בעסקי החברה, היא זמנית וכבר מגולמת במחיר המניה ומכאן ההזדמנות. בהתייחס ל"אפקט ינואר", הרי שהשנה, קשה יותר להעריך אם הוא אכן יתרחש, אך הסיכויים לכך סבירים, בעיקר במהלך תחילת החודש ובעיקר במניות הקטנות. בארץ מי שעשוי ליהנות מכך הן קרנות הנאמנות המתמחות במניות קטנות ותעודות סל על מדדי היתר. אבל ה"אפקט", אם יתרחש, הוא גלובלי, כך שגם מניות אמריקאיות קטנות ובינוניות כמו TRLG ואחרות עשויות ליהנות מכך.

הכותב הינו מנכ"ל ובעלים בחברת קבין בית השקעות

*** חברת קבין בית השקעות בע"מ מנהלת תיקי השקעות ללקוחות ומשמשת כמנהל השקעות חיצוני לקרן נאמנות. ניירות ערך המוזכרים בדו"ח זה מוחזקים ו/או עשויים להיות מוחזקים בחלק מן התיקים הנ"ל ובקרן וקבין בית השקעות בע"מ עשויה לרכוש ו/או למכור את ניירות הערך האמורים ללא כל הודעה. אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ השקעות או המלצה לקנות או למכור את ניירות הערך המוזכרים במסמך זה ו/או ניירות ערך אחרים או מטבעות. העושה זאת פועל על סמך שיקול דעתו בלבד.

לתגובות על הכתבה - לחץ כאן 

הוסף תגובה

שלח לחבר

הדפס
 
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 8 תגובות
1.מאת מישהו
החברה מתחום האופנה ואופנה יכולה לחלוף
10:56   |   28.12
2.מאת
כותרת מושכת אבל זולה [לת]
14:04   |   28.12
3.מאת יוסי
שלוש שאלות לרן - כולן מתייחסות לארה"ב
14:44   |   28.12
4.מאת רן קבין
תגובה ל-2 - את הכותרת קבעו בביזפורטל. התוכן שלי. [לת]
16:11   |   28.12
5.מאת רן קבין
תגובה ל-3
16:16   |   28.12
6.מאת יוסי (מגיב 3)
לרן - תודה רבה על המענה [לת]
16:32   |   28.12
7.מאת nbsh
זה לא הבחור שהמליץ לעשות שורט על התל בונד?אם כן מד [לת]
19:45   |   28.12
8.מאת מיקי
מניה
07:52   |   08.01
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 8 תגובות

המניות העולות היום
סימול שער שינוי %
    TYHT $1.22 גרף TYHT 84.82% עלייה
    VXRT $2.34 גרף VXRT 44.44% עלייה
    SRNE $3.84 גרף SRNE 39.64% עלייה
    NCTY $2.56 גרף NCTY 26.11% עלייה
    ITRM $6.9 גרף ITRM 23.21% עלייה
    BCOR $33.69 גרף BCOR 18.75% עלייה
    AYTU $2.04 גרף AYTU 18.6% עלייה
    STNE $40.97 גרף STNE 18.41% עלייה