WALLSTחיפוש מתקדם (עברית/אנגלית) ל-6,000 מניות ותעודות סל בוול סטריט
 
הסיפור של פלוריסטם - מי הקפיץ אותה והאם זה מוצדק?
שלמה גרינברג, פרשן וול סטריט של אתר Bizportal, מתייחס לזינוק המדהים של מניית פלוריסטם, ומספק מספר עדכונים נוספים
מאת: שלמה גרינברג      09:45  |  27.01.11
אנחנו מפנים את הקוראים לראיון שעשה סטיב פורבס עם הפרופסור נוריאל רוביני שלשום (קישור באתר www.roubini.com). הפנים עדיין חמוצות, מבשרות רעות אבל "מר אבדון" נסוג מרוב עמדותיו הנחרצות על הדאבל-דיפ, אפילו רכש לעצמו, באפריל, דירה מפוארת בניו יורק. הפעם הוא מדבר על "משבר שעדיין אפשרי" במקום על "משבר בטוח", גם זו התקדמות. למה שוק המניות התאושש כך? בעיקר בגלל שנפל כול כך ב 2008. למה החברות מגדילות מכירות ורווחים כך? בגלל ההתייעלות בעיקר. אז האם תייעץ למשקיעים לצאת מהמניות לאחר שעלו כ"כ? לא, אין סיבה לייעץ כך. נחכה לראיון הבא ונראה.


Only in America: האתר CPreports.com מגדיר עצמו כ"מקור לחדשות החמות ביותר אודות מניות ובחירתן ע"י גורואים ואנליסטים". בין השאר הם מביאים טורי המלצות קבועים פרי עיטם של כמה מומחים כמו Gene Marical, אנליסט-סופר-כלכלן ובעל טור חשוב ב-AOL או Rob Goldman שגם הוא אנליסט ומומחה פיננסי בעל שם שגם מכסה מניות ישראליות . גם Ray Dirks כותב באתר וריי הוא זה שזרק הפצצה האחרונה בעניין ההערכה שנתן לפלוריסטם (סימול:PSTI).

ריי היה אנליסט הביטוח המוביל של גולדמן סאקס בעבר והתפרסם, בשנות ה-70, כאשר חשף, לפני שתפסו את בארני מאדוף, את תרגיל הפונזי הגדול ביותר בוול סטריט. דירקס יצא כאמור בהמלצת "קניה חמה" על מניות פלוריסטם וגם על קליבלאנד ביוטק (סימול: BCLI). כיוון שאנחנו עוקבים מקרוב אחרי שתי החברות הללו וכיוון שההמלצות האלו, במיוחד במקרה של PSTI גרמו להיעלמותה של PSTI לחלל החיצון חשבנו שכדאי לומר משהו בעניין המלצות, במיוחד בתחום החלום, בוול סטריט. אחרי הכול לבוא ולומר שמניה כמו PSTI שנסחרה, ערב פרסום ההמלצה, במחיר של 2.76, תסחר ב-10 דולר בתוך שנה וב-17 דולר בתוך שנתיים וזאת לאחר שרק לפני שלוש שבועות קבע מחירי יעד של 6 ו–10 דולר בהתאמה, דורש איזשהו הסבר, לא?

ריי דירקס הוא אנליסט בעל ניסיון רב, מהותיקים וכאשר הוא יוצא בהתלהבות שכזו ברור לו שכמה מחבריו האנליסטים ולבטח משקיעים רבים ירימו גבה בתמיהה ולכן אסור להתייחס להמלצתו בזלזול. הוא מבסס את התלהבותו על השוואה עם חברה אוסטרלית בשם Mesoblast Limited (סימול: MEOBF.PK) בניו יורק או MSB.AX באוסטרליה) שכמו פלוריסטם בונה את חלומה על תראפיה של התחדשות רקמות באמצעות השימוש בתאי גזע כאשר ההתמקדות שלה הוא בתחום הטיפול במערכות הדם והאורתופדיה-מבנה העצם. ב 12.1 ערך בנק ההשקעות ג'י פי מורגן כנס בנושאי בריאות ובו הודיעה החברה האוסטרלית על הסכם אסטרטגי עם חברת ספאלון (סימול: CEPH) שלפיו ספאלון תעזור למסחר את התרופה שמנסה Mesoblast לפתח ושמטרתה לרפא, באמצעות תאי גזע, מצבי ניוון של הלב ומערכות הדם את מערכת העצבים המרכזית ואפילו מחלות סרטן מסוימות.

"מסובלאסט", אמר מנכ"ל ספאלון, קווין בוצ'י, "מכניסה בזאת את ספאלון לעידן רפואת ההתחדשות (Regenerative Medicine)". כשמנכ"ל ספאלון, אחת מחברות הביו-פרמקולוגיה האהובות ביותר על האנליסטים, שסיימה את 2010 עם מכירות שמתקרבות ל 3 מיליארד דולרים, רווח נקי של כ 600 מיליון וששווייה בשוק כ-4.4 מיליארד דולרים, אומר דברים כאלו ברור שהרבה עיניים מופנות לכיוונה של החברה האוסטרלית. Mesoblast כמו פלוריסטם עדיין אינה מוכרת וגם היא מתקדמת לקראת המטרה באמצעות גיוסים , תמלוגים ומענקים.

פער השווי בין פלוריסטם לחברה האוסטרלית

כאשר הוציא ריי דירקס את העדכון הראשון, בתחילת ינואר, היה שוויה של החברה האוסטרלית 745 מיליון דולרים לעומת 35 מיליון שהיה שווייה של פלוריסטם. היום, לאחר העדכון, שווה פלוריסטם כ-100 מיליון דולר לעומת ה-890 מיליון ששווה האוסטרלית. "מבחינתי", כותב ריי דירקס, "שתי החברות נמצאות באותו המרחק מהשוק ושתיהן נכנסות לשלב הקליני השלישי. אבל Mesoblast מוערכת, משום-מה פי כמה מפלוריסטם".

האמת היא שפלוריסטם לא נכנסת עדיין לשלב III אבל דירקס מבסס את ההיפותזה שלו על הטענה שהתרופה של פלוריסתם, ה-PLX-PAD, שמנסה להתקדם בכיוון הטיפול בכלי הדם תגיע לשם בקרוב. ה-PLX-PAD טומנת בחובה פוטנציאל גדול בהרבה מהפלטפורמה האוסטרלית. "החברה שוקלת ללכת בכיוון תחום הכאב הנוירוטי. תאי ה-PLX הראו אפקטיביות גבוהה מאוד בטיפול בכאבים נוירוטיים אצל בעלי חיים. כאב נוירוטי" אומר דירקס, "המוצרים של החברה, התאים שהיא מייצרת, משמשים במהותם ככלי העברה לתרופות (drug delivery vehicle) שמשמשות כנגד גורמים דלקתיים שפוגעים במערכת הדם והעצבים (ischemic/inflammatory). וכיוון שמדובר במצב כרוני שעלות הטיפול בו עולה בהתמדה (מהוצאה של 6 מיליארד דולר ב 2008 להוצאה מוערכת של 9.7 מיליארד ב 2018) הפוטנציאל גדול. פלוריסטם", מסיים דירקס, "יכולה למלא חלל בתחום במיוחד לאור העובדה שכול התרופות החדשות שמיועדות לטיפול בכאבים נוירוטיים נעצרו לאחרונה ע"י ה FDA". דירקס אינו רואה שום סיבה מדוע שפלוריסטם לא תוערך כמו Mesoblast.

לתת הערכה לחברות כמו פלוריסטם או מסובלאסט, במיוחד לנקוב במספרים לגביהן, זו אומנות אופיינית לשוק ההון האמריקאי, אירופה נחשפה לכך רק בתחילת המאה, בתקופת הבועה. האמריקאים, כפי שאנחנו חוזרים וטוענים כול הזמן, הם אנשים שחיים בשביל החלום, המשפט הידוע של מרטין לותר קינג, "I have a dream" נתפס כ"כ כי דיבר לכול אמריקאי, לבנים ושחורים כאחד. אנחנו נחשפנו לחשיבה הזו לראשונה בתחילת שנות ה 80 בהנפקת אינטרפרם של ישראל מקוב. לתדהמתנו, התנפלו אז המשקיעים על מניות חברה שבבעלותה אז היה רעיון בלבד, בקושי מבנה תעשייתי.

מדוע? כי האינטרפרון יצר חלום (שמאוחר יותר התגשם בחברות אחרות).. האמריקאים רודפים אחרי החלום אבל מצד אחד הוא משקיע בחלום במידתיות (חלק זעיר מהתיק) ומאידך הוא יודע לספוג את "מהלומת ההתעוררות". האמריקאי גם אופטימי מטבעו וממשיך לחלום אפילו אם החלום הקודם הפך לחלום בלהות. זו הסיבה שרק מדינה כארה"ב יכולה לצאת ממשבר כמו האחרון במהירות.

בעוד האמריקאים מוחקים את העבר, נכנסים לחובות עתק ומנסים לרוץ קדימה האירופאים ממשיכים לבכות את מר גורלם. כאשר מניות כמו PSTI או MEOBF.PK מגיעות לארה"ב ואחד כמו ריי דירקס (בלווי קטע וידאו עם בחורה יפיפייה שמוכרת את החלום בצורה שרק בארה"ב יודעים למכור) באתר פופולארי כמו CPreports.com מדבר עליהן בהתלהבות , חזקה על כמה אלפי אמריקאים שיקנו המניות אפילו רק בגלל האפשרות שתהיה הצלחה. כ-17 מיליון מניות, כ-50 מיליון דולר בשווי, הקפיצו את PSTI מתאריך ההמלצה הראשונה של דריקס, ה 6.1.2011, ב % 126. האמריקאים קוראים לסכומים כאלו Peanuts. לפלוריסטם יש 26 מיליון מניות לערך ועל CPreports.com מסתכלים 3-4 מיליון איש בכול רגע נתון, נו? תארו לעצמכם מה יקרה אם איזה אנליסט ירואיין על הנושא בוול סטריט ג'ורנאל.

אנחנו כותבים זאת כי תנודות של מניות חלום בוול סטריט מטעות, מפתות לעיתים. צריך לזכור שמבחינה כלכלית מחירי שתי המניות שמוזכרות כאן בחלל החיצון ומי שקונה אותן חייב להיות מודע שהסיכוי שיצליח בהשקעתו בהן הוא, במקרה הטוב 50/50.

מי שעוקב אחרי הטור הזה יודע שתחום תאי הגזע קרוב ללבנו ומפעם לפעם אנחנו זועקים חמס על כך שממשלת ישראל לא הופכת תחום זה לפרויקט לאומי. באפריל 2010 עשינו כתבה בנושא תחת הכותרת "ליום העצמאות הבא - פרויקט לאומי בתחום תאי הגזע" ועל פלוריסטם כתבנו מספר פעמים בעבר אבל יחד עם זאת מר דריקס כותב לקהל אמריקאי ואלו מבינים בדיוק את ההבדל בין פוטנציאל לעובדות. לפיכך חשוב שאלו שמתנפלים כך על המניה מחוץ לארה"ב ידעו למה לצפות.

במקרה של PSTI צריך, כעובדה, גם לצפות לגיוסים רבים בעתיד מה שידלל את מחירי המניה וגם למשברים נוסח דחיות ו/או עיכובים בהתקדמות. אבל מאידך ישנה תמיד האפשרות שמנכ"ל של חברה כמו ספלון יודיע גם הוא ש "פלוריסטם מכניסה בזאת אותנו לעידן רפואת ההתחדשות (Regenerative Medicine)" או שחברת ענק תשים הצעת רכש. בכול מקרה אנחנו מברכים את הנהלת החברה על הדרך בה היא מובילה עד כה. זה נכון גם לגבי מעבדות קליבלנד (סימול: BCLI).

עדכונים:

צ'ק פוינט (סימול: CHKP) עדיין מציעה ערך כלכלי נדיר

Katherine Egbert, האנליסטית תוכנה של קבוצת ג'פריס טוענת שצ'קפוינט ומייקרוסופט (סימול: MSFT) הן המניות שמציעות את הערך הגבוה ביותר עבור ההשקעה בתחום הטכנולוגי. לטענתה צ'קפוינט מתומחרת הכי נמוך בקבוצת מניות ההגנה. ב 31 לחודש תפרסם צ'קפוינט את נתוני הרבעון האחרון ושנת 2010 ונוכל להיווכח אבל אין ספק שעם הנתונים הידועים כרגע הגברת צודקת. המומחה Stephen Simpson שכותב ב-www.investopedia.com וגם מריץ את האתר המעניין kratistoinvesting.blogspot.com טוען ש-CHKP כנ"ל.

האנליסט Brad Zelnick מקבוצת Macquarie (USA) Research הוריד, בתחילת החודש, כשהמניה חצתה 48 דולר, את המלצתו למניה מ BUY ל HOLD אבל ציין במפורש שהוא עושה זאת רק כיוון שעל פי הנתונים הידועים דאז, "יחס הסיכוי/סיכון מאוזן". זלניק מייעץ ללקוחותיו להמשיך לעקוב כיוון שדעתו מאוד חיובית לטווח הבינוני והארוך. ממש ביום יציאת המחקר של זלניק פרסמנו אנחנו כתבה תחת הכותרת "מניית הבלו-צ'יפ הישראלית המעניינת ביותר לשנת 2011 " אותו סיימנו במשפט "לאלו שמחליטים להצטייד במניה (ובבקשה תתייעצו עם המומחים שלכם).אין מה למהר, מחיר שנמוך מהנוכחי עדיף". אנחנו עדיין מאמינים שבין המניות הישראליות המובילות CHKP תהיה המנצחת בשנה הנוכחית.

קצת מוקדם להתייאש מאורמת (סימול: ORA)

אורמת, החברה המובילה בעולם בתחום האנרגיה הגיאותרמית אכזבה משקיעים רבים שבין 2005 ל 2007 האמינו שהפריצה שנראתה אז בתחום תוביל את החברה והמניה לשיאים. גם אנחנו היינו בין המאמינים אבל המשבר של 2008 פלוס משברים שונים שקשורים בחברה עצמה ניצחו ומאז סוף 2007 המניה מתדרדרת. במחצית השנייה של 2010 הורידו רוב האנליסטים שמכסים את המניה להמלצת Hold. בחודשיים האחרונים חלה התאוששות במניה וזאת יותר בגלל השינוי באווירה סביב התחום ופחות ממשהו שקשור בחברה עצמה.

מסתבר שכתוצאה מהתמיכה הפדראלית פלוס התפתחויות טכנולוגיות גדלה משמעותית ההשקעה בתחום. סכום התחלות ההשקעה ל 2011 עובר מעל 6 מיליארד דולרים, גדול בהרבה מבעבר. גם העניין בקהילת המשקיעים תופס תאוצה ובתחילת פברואר ייערך בניו יורק כנס גדול שיעסוק בנושא בתחילת החודש שוחחה האנליסטית Meghan Moreland שנחשבת מהמובילים בתחום האנרגיה, עם הוול סטריט ג'ורנאל ואכן היא מאמינה שהתחום בהתעוררות אמיתית ואורמת, אותה היא מכנה The gold standard in geothermal היא קטגוריה בפני עצמה. הבעיה של אורמת הייתה, לדעתה, בעובדה שהחברה מוכרת טורבינות ל"שחקנים קטנים" שהתקשו לשלם וזה הקרין גם על ההכנסות וגם על התחזיות אלא שהבעיה הזו נעלמת עקב העזרה הפדראלית. מעמדה של אורמת ילך ויתחזק לדעתה ככול שהתחום יגדל כי מדובר "בשדה משחק רק לחברות גדולות שמסוגלות לתת מענה כולל" ואורמת היא מהבודדות שיש. סיבה נוספת להתעוררות המניה קשורה בחוות דעת חיובית שנתנו האנליסטים של ברקליס על התחום באמצע ינואר ושם הם מציינים את אורמת ואת Calpine (סימול: CPN) כשתי החברות שהם מאמינים שתיהנינה מהשינוי לטובה בתחום. אנחנו לא "מוותרים" על אורמת.

לתגובות על הכתבה - לחץ כאן 

הוסף תגובה

שלח לחבר

הדפס
 
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 47 תגובות
1.מאת אסף
כותב יקר,לא נכנסת בזמן הא?...ובמקום אתה פורק פה עצ [לת]
09:37   |   27.01
2.מאת dag
cbli- מעבדות קליבלנד ולא bcli (בריינסטרום)
09:42   |   27.01
3.מאת רן
שלמה - לגבי מאינד MNDO
09:59   |   27.01
4.מאת ag
BCLI or CBLI ? is it a typo? [לת]
10:05   |   27.01
5.מאת דינו
psti ו-zlcs
10:36   |   27.01
6.מאת יהודה
שלמה הסימבול של מעבדות קליבלנד זה bcli?
10:42   |   27.01
7.מאת לשלמה
תוכל לעדכן לגבי מטאליק ואלביט ראיה שהומלצו כאן בחו
10:55   |   27.01
8.מאת שאלה לגרינברג
כמה שווה גמידע סל , הנמצאת בסוף שלב 3 ,
11:21   |   27.01
9.מאת דני
כמה עובדות
11:21   |   27.01
10.מאת משה
שלמה תפסיק לפמפם את PSTI
11:44   |   27.01
11.מאת Ron
למשה
12:31   |   27.01
12.מאת Ron
לשלמה גרינברג שלום
12:34   |   27.01
13.מאת שורטיסט
שאלה לגרינברג
12:55   |   27.01
14.מאת עופרה
מעניין שבדיוק היום PSTI מככבת במיסחר(שעה לפני..)
15:04   |   27.01
15.מאת עופרה
נ-ו-ב-ה.... הייתם מאמינים שתחצה את ה-10$?
15:06   |   27.01
16.מאת לעופרה
אולי תחשפי ששמך האמיתי הוא שלמה ולא עופרה? [לת]
16:00   |   27.01
17.מאת שלמה גרינברג
תגובות
18:01   |   27.01
18.מאת עופרה
למספר 16
19:04   |   27.01
19.מאת שרה
פלוריסטם
19:23   |   27.01
20.מאת שלמה המלך
MNDK,שלמה מה דעתך בעקבות האירועים האחרונים ? [לת]
19:44   |   27.01
21.מאת המודה הגדול לשלמה
ABT
20:04   |   27.01
22.מאת שלמה המלך
תיקון טעות ל20: mnkd [לת]
21:55   |   27.01
23.מאת אופטיקאי
זוכרים את "זוגות עיניים" של האינטרנט ?
22:49   |   27.01
24.מאת אריק
שאלה לשלמה
23:55   |   27.01
25.מאת יחיאל
שאלה לשלמה או למי שבקיא בתחום
00:18   |   28.01
26.מאת הנפקה ראשונה
וזוהי רק ההתחלה לה לה לה לה לה [לת]
00:38   |   28.01
27.מאת שלמה גרינברג
תגובות
09:15   |   28.01
28.מאת יוסי
שאלה לגביי אלביט מדיקל ממשקיע טירון
11:27   |   28.01
29.מאת עזריאל
שלמה - דעתך על טבע גאמזר וביוקנסל?מה הפוטנציאל [לת]
14:55   |   28.01
30.מאת שלמה גרינברג
תגובות
15:05   |   28.01
31.מאת יוסי
שלמה תוכל לייעץ לי (ראה תגובה 28)תודה מראש [לת]
15:24   |   28.01
32.מאת ננדוס
תודה שלמה
15:38   |   28.01
33.מאת הוד
לננדוס מגיב 32
15:52   |   28.01
34.מאת מוט
פולריסתאם עולה 5 בפרהמרקט [לת]
16:34   |   28.01
35.מאת אריק
שאלה לשלמה
17:07   |   28.01
36.מאת שלמה גרינברג
תגובות
17:53   |   28.01
37.מאת שלומי
אינטקםארמה - שלהמאתה יכול להתיחס לחברה
18:22   |   28.01
38.מאת סוחר שלדים
לשלמה - מה לגבי ההנפקה של ביוליין
18:25   |   28.01
39.מאת רועה צאן
לעופרה בקשר ל- ACTC
21:32   |   28.01
40.מאת הנביא
לגבי אלביט מדיקל (גולש 28).
23:04   |   28.01
41.מאת CJ
לשלמה גרינברג שאלה בקשר ל SVNT כידוע לך ברגע
23:15   |   28.01
42.מאת שלמה גרינברג
תגובות
10:15   |   29.01
43.מאת עזריאל
טבע וביוקנסל- המשך
10:17   |   29.01
44.מאת CJ
בהמשך לתשובתך על SVNT אכן 9.5 יותר זול מ 14
14:34   |   29.01
45.מאת דני
מגייק/שלמה
16:38   |   29.01
46.מאת עופרה
תשובה לרועה צאן(39)
10:43   |   30.01
47.מאת יוסי
תודה לגולש 40 הנביא מיוסי גולש 28 [לת]
08:58   |   31.01
תגובות
הוסף תגובה
לקריאת כל התגובות ברצףסה"כ 47 תגובות
מניות קשורות
סימול שער אחרון שינוי %
    CHKP $112.74 -0.54%
    MSFT $135.16 1.74%
    ORA $61.81 0.59%


המניות העולות היום
סימול שער שינוי %
    MGI $3.88 גרף MGI 167.59% עלייה
    CIFS $1.92 גרף CIFS 50% עלייה
    GTHX $24.5 גרף GTHX 24.05% עלייה
    SPWR $10.15 גרף SPWR 22.58% עלייה
    RGLS $1.18 גרף RGLS 19.43% עלייה
    LONE $2.96 גרף LONE 18.88% עלייה
    TC $2.52 גרף TC 18.31% עלייה
    MOXC $2.74 גרף MOXC 17.6% עלייה