WALLSTחיפוש מתקדם (עברית/אנגלית) ל-6,000 מניות ותעודות סל בוול סטריט
 
הכלכלה שמרוויחה מהצונאמי ביפן - זו הזדמנות שנוצרה
ליאור מהלל, מנהל השקעות וראש תחום השקעות זרות בתכלית דיסקונט –ניהול תיקים, כותב על ההזדמנות שנוצרה בהשקעה בכלכלת דרום קוריאה
מאת: ליאור מהלל      09:01  |  25.05.11
לדרום קוריאה וישראל ישנם מאפיינים רבים דומים, כמו הקידמה בענפי ההייטק והטכנולוגיה, הישענות הכלכלה על הייצוא, שיעורי הצמיחה המרשימים, ריבית במגמת עליה, שיעור אבטלה נמוך, גידול בצריכה הפרטית, ואפילו האיום הבטחוני מהצפון. אך למרות זאת, ועם כל ההערכה למשק המקומי שלנו, דרום קוריאה מציגה נתונים טובים יותר.


צמיחה מרשימה

דרום קוריאה (סימול: EWY), היא מדינה מודרנית ומפותחת המונה כמעט 50 מיליון תושבים והיא חברה בארגון ה-OECD ובארגון ה-G20. סקטור התעשיה וסקטור ההייטק של דרום קוריאה הם מהמפותחים בעולם והיא נשענת רבות על ייצוא תעשייתי. רבים ודאי לא ידעו, אבל דרום קוריאה היא היצרנית השניה בגודלה בעולם של ספינות ומכשירי סלולר, והראשונה בגודלה בעולם בייצור מוליכים למחצה ובייצור מסכים (פלזמה, LCD וכו'). הייצוא מהווה כמעט 50% מהתוצר הקוריאני, ועל אף שסך האוכלוסיה בדרום קוריאה היא בינונית ביחס למדינות אחרות, דרום קוריאה מדורגת כייצואנית ה-6 בגודלה בעולם. למרות שמדובר במדינה מפותחת, דרום קוריאה נהנית מצמיחה כלכלית מרשימה. היא אחת המדינות היחידות בעולם שהצליחה להימנע מצמיחה שנתית שלילית בתקופת המשבר ובשנת 2010 היא צמחה בקצב מרשים של למעלה מ-6%. ברבעון הראשון, צמחו הייצור התעשייתי והייצוא בלמעלה מ-3%, הצריכה הפרטית גדלה ושוק המניות נסחר ברמות שיא. נקודות חוזקה נוספות הן החוב הציבורי שנמוך מ-24% ביחס לתוצר ושיעור האבטלה הנמוך במיוחד שעומד על 4.3%, לכן הממשל לא צריך להקצות משאבים לטיפול בנושא.

הידוק מוניטרי

כמו ברוב העולם, מדד המחירים במדינה עלה מתחילת השנה והאינפלציה נמצאת מעל ליעד של הבנק המרכזי. נכון להיום האינפלציה בקצב של 4.7%, כאשר הצפי הוא שבחודש הבא היא תרד לקצב של כ-4%. עקב ההתגברות האינפלציונית, העלה הבנק המרכזי את הריבית כבר פעמיים השנה והיא עומדת כרגע ברמה של 3%, כאשר הצפי הוא להמשך העלאת ריבית מתונה. חשוב לציין שבגלל ההידוק המוניטרי, היה חשש שהצמיחה השנה תיפגע, אבל התוצר ברבעון הראשון של השנה עלה בפעם התשיעית ברציפות וב-1.4% ביחס לרבעון הקודם. היעד של הבנק המרכזי לשנת 2011, הוא לצמיחה שנתית של 4.5%.

האסון ביפן כהזדמנות

יפן היא יצואנית מובילה בעולם של מוצרי אלקטרוניקה, מוליכים למחצה, תעשיית רכב ועוד, למעשה הייצוא היפני הוא מתחרה ישיר של הייצוא הקוריאני. כעת כשהמשק היפני נקלע לקשיים בעקבות האסון, עשויה לדעתנו להיווצר לקוריאה הזדמנות לתפוס חלק מנתח השוק היפני. אם נוסיף לכך את העובדה שבשנים האחרונות, מיישמת ממשלת קוריאה מדיניות פרוגרסיבית של כריתת הסכמי סחר חופשי, נבין שההזדמנות הזו היא דבר ממשי. ניתן לקחת לדוגמא את ההסכם שנחתם ב- 2009 עם ארגון 10 מדינות דרום אסיה, שכבר בשנה שלאחר מכן הוביל לצמיחה מרשימה בייצוא אליהן, או הסכם נוסף מול האיחוד האירופי שצפוי להיכנס לתוקף בעוד שלושה חודשים ולהיות השני בגודלו באיחוד. הסכמים אלו עתידים להמריץ את הכלכלה ואת הייצוא מהמדינה.

לסיכום, בשנת 2010 ראינו שהייצור התעשייתי הקוריאני עלה בלמעלה מ-12% ואיתו זינק הייצוא במדינה בכ-25%, נתונים מרשימים מאוד. אמנם שנת 2011 נפתחה קצת בהססנות, אך לאור המשבר ביפן, נראה שדרום קוריאה מתעוררת מחדש ובעיקר תעשיית הרכב שלה. מגמת השיפור בכלכלה הדרום קוריאנית היא רוחבית ומכסה כמעט את כל הענפים במשק. לאור ההזדמנות שנוצרה בפניה בעקבות ההאטה במשק היפני המתחרה, אנחנו מאמינים שבטווח הקצר - בינוני תציג כלכלת דרום קוריאה ביצועים משופרים.

*מסמך זה הוכן על ידי תכלית דיסקונט-ניהול תיקים בע"מ (להלן: "תכלית"). מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא. אין לראות במסמך זה הצעה, המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר. תכלית עוסקת, בניהול תיקי לקוחות ועשוי להיות לה עניין באמור במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמה ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסים כלשהם. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. תכלית אינה אחראית לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לתכלית ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.

רוצה להיות הראשון להגיב לכתבה? לחץ כאן 

הוסף תגובה

שלח לחבר

הדפס
 
תגובות
הוסף תגובה
 
מניות קשורות
סימול שער אחרון שינוי %
    EWY $55.41 0.09%


המניות העולות היום
סימול שער שינוי %
    AVH $3.96 גרף AVH 28.57% עלייה
    IMUX $11.09 גרף IMUX 21.2% עלייה
    HIBB $23.96 גרף HIBB 20.89% עלייה
    PIRS $4.41 גרף PIRS 17.6% עלייה
    OPRA $10.83 גרף OPRA 15.21% עלייה
    CVCO $156.31 גרף CVCO 14.85% עלייה
    DZSI $13.07 גרף DZSI 14.85% עלייה
    APHA $7.35 גרף APHA 14.66% עלייה